• İzmir 28°
  • İstanbul 28°
  • Paris 18°
  • Londra 17°
  • Ankara 27°
  • New York 24°
Turizm Sayfaları
Dünyaca Ünlü Festivaller ve Karnavallar

Venedik Karnavalı

Tarihi 11. yüzyıla kadar uzanan Venedik Karnavalı’na her yıl dünyanın dört bir yanından insanlar katılıyor. İlk kez, geçmişte var olan sosyal sınıf ayrımcılığına dikkat çekmek amacıyla insanların maskelerini takıp katıldığı karnaval, günümüzde de özgürlük ve eşitlik ruhunu yaşatıyor. Maske takmanın zorunlu olduğu festivalde, dansların yanı sıra geleneksel yemekler ve partiler de kanal şehrinin büyüsünü yansıtıyor. Etkinlik her yıl ocak-şubat aylarında düzenleniyor.

Fil Festivali, Jaypur, Hindistan

Tüm kalın derili hayvanların anası, fil başlı Hindu tanrısı Lord Ganesha sayesinde, fillerin Hindistan toplumu içinde her zaman ayrıcalıklı bir yeri vardır. Fillerin renkli ve oldukça süslü eğerler ve takılarla geçit töreni yaptığı festivalde, fillerle oynanan polo ve fil dansını izlemek isteyeceğiniz atraksiyonlardan olabilir.

Finlandiya Dans Festivali

Gelenekselleşen Oryantal Dans Festivali, 3 gün boyunca her yıl Doğu kültürünü Finlandiya’nın Turku kentine taşıyor. ;Şubat aylarında düzenlenen festivalde, dansçılar arasında büyük bir yarışma yapılıyor. Profesyonel dansçılar Almanya, Belçika, Mısır gibi birçok farklı ülkeden katılıyor.

San Antonio Rodeo Show
 
Rodeo’nun ana vatanı Teksas’ta ocak-şubat ayları düzenlenen San Antonio Rodeo Festivali, rodeo şovlarını izlemek, Teksas Heritage Müzesi’ni ziyaret etmek ve eğlenceli vakit geçirmek isteyenler için alternatif bir etkinlik. Programına konserleri de etkileyen festivalle, vahşi batıya nostaljik bir yolculuk yapmak mümkün…
 

Loykrathong Festivali, Sukhothai, Tayland

Tayland’da (Laos ve Burma’yla birlikte) çiçekler ve gökyüzüne bırakılan fenerlerle yüklü sallar ve de havaifişek eşliğinde kutlanan “Yüzen Taç” (ya da Yüzen Gemi) partisi.

Bal de Neige (Kartopu Festivali)

Kuzey Amerika’nın en büyük kış festivali olarak bilinen, Kanada’nın başkenti Ottawa’da düzenlenen Kartopu Festivali, buzdan yapılan heykellerin sergilendiği, kartopu oyunlarının oynandığı, kuklalarla eğlenceli dansların yapıldığı unutulmaz bir etkinlik. Sıcak çikolata ve sıcak şarap, bu festivalde içinizi ısıtacak. Etkinlik, şubat ayında düzenleniyor.

Rio Karnavalı

Büyük Perhiz’den önce düzenlenen ve dünyanın her köşesinden binlerce kişiyi ağırlayan Rio Karnavalı, toplam 4 gün sürüyor. Karnaval öncesi düzenlenen balodan başlayarak, kapanış aktivitesine kadar karnaval gerçek anlamı ile bir görsel şölen. Farklı dans okullarından öğrencilerin yarıştığı karnaval, yaz mevsiminin tadını çıkarmak isteyenler için kaçırılmayacak görüntü ve şovlara sahne oluyor. Karnaval şubat ayında düzenleniyor.

Albuquerque Uluslararası Balon Şenliği, New Mexico, ABD

Binlerce balonun Amerikan Milli Marşı eşliğinde havalandığı, dünyanın en büyük sıcak hava balonu toplaşması olan şenlikte, Şekilli Rodeo ve Kitle Yükselişi seremonileri de yapılıyor.

Rio de Janeiro Karnavalı, Brezilya

Rio’nun Karnavalı gezegenimiz üzerindeki en büyük ve en ünlü halk kutlaması olan karnavalda, Brezilya’nın efsanevi samba ruhu en iyi ‘Banda’lar (davulcular ve şarkıcılar tarafından oluşan sokak göstericileri) tarafından icra edilir ve sambaalanındaki okulllarının muhteşem kapışmasıyla karnaval kutlamalarının en coşkulu anıdır.

Oktoberfest, Münih, Almanya

Resimdeki yaşlı delikanlılar gibi giyinmek zorunda değilsiniz ama Alman birasını seviyorsanız, festival için pekala hoş bir kıyafet seçimi yapmış olabilirsiniz.  Bira çadırlarının yanı sıra bünyenizin dayanıklılığını test edebileceğiniz kadar devasa bir lunaparkı da olan festival alanında çok içtiyseniz lunaparkta ihtiyatlı davranmanızı öneririz. Zira yakınızdaki insanlara da yazık.

Pingxi Dilek Feneri Festivali, Taipei, Tayvan

Şimdilerde Çin fenerleri çeşitli ülkelerde yaz festivallerinin ve UFO raporlarının demirbaşı olsa da, Taipei’de düzenlenen bu festivalde, her sene Çin Yeni Yılını kutlamak için 150 bin fenerin aynı anda gökyüzüne bırakılması muhteşem bir görüntü oluşturur.

Goa Karnavalı
 
Dünyanın ikinci büyük karnavalı olarak ünlenen Goa Karnavalı her yıl şubat ayının ilk haftasında düzenleniyor. Geleneksel etkinlikler ile Arambol Plajı’nda bitmek bilmeyen eğlenceleri bir araya getiriyor. Karnavalın en büyük özelliklerinden biri de yıl içinde evlenecek çiftlerin karnavala katılma zorunluluğu… Hindular bu geleneğin uğur getirdiğine inanıyorlar.
 

Pushkar Deve Fuarı, Hindistan

Develeri seviyorsanız, Rajastan Çölü’nde 20 bin tanesiyle karşılaşacağınız “Hindistan’ın en büyük kabile toplaşması”na bayılacaksınız demektir. Eğer evde beslemek için deve arıyorsanız bu vesileyle alışverişinizi de yapmış olursunuz çünkü bu fuarda deve alım satımı yapılıyor.

Ölülerin Günleri, Meksiko

Los Dias de los Muertos, Cadılar Bayramı’yla birlikte, ölülere saygı için düzenlenen dünyadaki en bilindik kutlamalardır. “Yaşayanlar”  ölüleri (tabiki yakın akrabaları olan ölüleri sıradan yabancıları değil) evlerine misafirliğe çağırır, korku temalı tatlı ve yiyecekleri artık nasıl oluyorsa birlikte tüketip eğlenirler.


 
Harbin Buz Festivali, Çin

Heilongjiang Bölgesi’nin başkenti olan Harbin, Çin’in Kuzey-Doğusunda yer alır ve bu çılgın, renkli, buz ve kardan oluşan bu soğuk karnavala ev sahipliği yapamaktadır. Buzdan heykeller, buz feneri şovu, buzda kayma, buzda sailing, buz hokeyi, buz futbolu ve buzla yapılabilecek aklınıza gelecek envai çeşit etkinlik festivalin atraksiyonlarını oluşturur.

  

DİĞER HABERLER
Antalya’nın 10 Harikası
Antalya denildiğinde aklımıza şüphesiz tasarımları ile birbirlerinden farklı görkemli lüks oteller
Almanya Bastei Köprüsü
Doğanın İnsanlığa Bağışladığı ”Kale”
Renkli Mezarlar
Renkli mezarlar, Guatemala kültürünün önemli bir parçasıdır.
Amerika'lıların her zaman tanık
Amerika'lıların her zaman tanık olduğu muhteşem mekanlar...
Gizli Kalmış Güzellikler
Çok kişinin bilmediği gizli kalmış tarihi yerler...
Türkiye'de Gezilmesi Gereken Yerler
Türkiye'de gezilecek tabiat harikalarını sizler için seçtik...
Amsterdam Hakkında Bilinmeyenler
Amsterdam küçük tarihi evleri, rahat yaşam tarzı, çok kültürlü yapısı, red-light district ve çok
Hangi Mevsimde Nerelere Gidilir...
Güzel Ülkemizin eşsiz tarihi ve doğasını en güzel mevsimde görmeniz için aylara göre size
Safronbolu'nun Güzellikleri
Batı Karadeniz'in en önemli turizm merkezlerinden olan Safranbolu, Karabük ilinin turistik bir
Kışın Soğuğunda Yaz Tatili
Bizler kuzey yarımkürede kış mevsimini yaşarken, güney yarımküredekiler ya da ekvator yakını
Romantik Balayı Şehirleri
Şimdiden Balayına Nereye Gitmek İstediğinize Karar Verin...
Avrupa’da Turistlerin En Az
Fransa ve İtalya kadar tanınmış olmayabilirler ama ilginizi çekebilecek yerler diyebiliriz...

FIRSAT TURLARI

Tıkla »