• İzmir 28°
  • İstanbul 28°
  • Paris 18°
  • Londra 17°
  • Ankara 27°
  • New York 24°
Turizm Sayfaları
Antalya’nın 10 Harikası

1-Antalya Merkez Kaleiçi
Sokakları tarih kokan tertemiz bakılmış korunmuş restore edilmiş taşlıklar evler. Ara yollardan limana inilen onlarca tarih kokan dar sokaklar. Bu hazine niteliğindeki yerde aklıma gelen ilk şey maalesef bu zamanda yitirdiğimiz örf ve adetlerimiz olan eski komşuluklar burada müthiş bir komşuluk ilişkilerinin olduğunu düşünüyorum. Ne internet vardı ne de televizyon. Muhtemelen akşam saatlerinde dar sokaklarda oturup çay içerler ve birbirlerine ikramlarda bulunurlardı. Şu an günümüzde bu evlerin çoğu restore edilmiş ve hediyelik eşya satılan pansion olarak kullanılan turizme hizmet veren bar veya fasıl geceleri yapılan merkez haline getirilmiştir.

 

2-Konyaaltı Plajı
Burası ülkemizin en güzel kıyı kentidir. Upuzun bir yolda giderken sadece plajı ve tertemiz Akdeniz’i göreceksiniz. Bir doğa harikası olarak görüyorum ve Türkiye’de böyle başka uzun bir plajın olmadığını tekrar hatırlatmak istiyorum. İşin en güzel yanı göz alabildiğince olan bu kıyı kenti hiçbir otel mimarı ile kapatılmamış ve tamamen halka açık bir yer olarak korunuyor.

 

3-Antalya Olimpos
Burası doğaseverler için uğrak bir yer olmalıdır. Kesinlikle tarihsel değerlerini koruyan deniz kaplumbağlarına sahip çıkan sessiz sakin huzur dolu bir dünya. Antalya’nın batısında Kemer ile Adrasan arasında yer alan antik bir Likya liman kentidir. Olimpos’a gelipte kamp kurmak veya Ağaç evlerinde kalmak kesinlikle sizlere harika bir anı bırakacaktır.

4-Düden Şelalesi
Turistlerin uğrak yeri olan bu güzel doğa harikası Antalya merkezine oldukça yakındır. Antalya’nın en güzel şelalesi Dünya’nın dört yanından merak edilip ziyarete gelinmektedir. Düden Şelalesi’nin içinde birde mağara bulunmaktadır. Yazın sıcaktan bunalanlar kendilerini Düden şelalesinde bulurlar.

5-Antalya Müzesi
Türkiye’nin en büyük müzelerindendir. Konyaaltı’nda bulunan Antalya Müzesi 13 sergi salonu ile bahçe ve açık galeriden oluşmaktadır. Kapladığı alan 7.000 metrekare olan müzede sergilenen eser sayısı 5.000 kadardır. 25.000 – 30.000 kadar eser ise müzede sergilenmeden korunmaktadır. Antalya Müzesi 1988 yılında “Avrupa Konseyi Özel Ödülü”ne layık görülmüştür.

6-Antalya Finike Portakalı
Ülkemizde ve dünyada portakallar diyarı olarak bilinen Finike’nin meşhur portakalı, California Üniversitesi’nin dünya çapında yaptığı bilimsel araştırmada birinci oldu. California Üniversitesi araştırmacıları California’da yetişen ve dünyanın en kalitelisi sayılan portakalın eşdeğerinin olup olmadığını araştırdı. Araştırmalara sonunda Finike’nin Turunçova beldesi sahillerinde yetişen portakalın California portakalından daha kaliteli olduğu saptandı.

7-Titanic Deluxe Belek
Bembeyaz bir mimari ile sizleri karşılıyor ferah geniş sade bir lobisi var siyah ve beyazın muhteşem uyumu asil bir sadelik kazandırmış. 2013 de açılışı yapılan bu büyük otel Antalya Belek’in en yeni ve en gözbebeği otellerinden. Tabi ki eski mimarilerden ve Osmanlı motiflerinden harika bir Türk hamamı ve Spa merkezi bulunuyor. Bana en enteresan gelen kısmı ise içeride modern bir Türk kıraathanesinin bulunması. Bir başka özelliği ise çocuk oyun alanı bildiğiniz bir çocuk kolejinden daha fazlası diyebilirim. O kadar büyük ve o kadar detaya yer verilmiş ki en akılda kalıcı şey ve en çok beğendiğim planlama ise plaja gitmek için otobüs teknelerine biniyorsunuz ve sizi doğanın içinden gezdire gezdire sahile götürüyor.

8-Aura Club Kemer
Antalya Kemer’de gece eğlenmek isteyen kalabalığı seven eğlenceyi sevenler bu club bence Kemer’in en gözdesi ve en iyisi. Dj’lerinin harika performansları ile sükse yapacağınızdan eminim. Dj Tiesto’nun da sahne aldığı bu gece clubunün misafirlerinin % 70′ini turistler oluşturuyor. İşin en ilginç yanı ise diskonun içinde maras dondurmacısı, gözlemecisi bile düşünülmüş.

9-Mehmet Restaurant
Konyaaltı’nda harika bir restaurant geleneksel tatları yeniliklerle biçimleyen bir öncü restaurant. Antalya’nın dağlarının yaylalarının, tarlalarının organik ürünlerinin geleneksel yöntemlerle müşterilerine sunan bir sağlık restaurantı. Bahçesi, doğası ve misafire sunulan ilgi ve hizmete hayret edeceksiniz. Antalya’ya özgü mezeleri tatmak keşfetmek isterseniz doğru adres diyebilirim.

10-Konyaaltı Aquarium
Konyaaltı’nda 15 bin metrekarelik kapalı alana 85 milyon TL’lik yatırımla inşaa edilen dev akvaryum, en büyük özelliği dünyanın en büyük berrak suyunu barındırması. Antalya Akvaryum, binlerce tür, binlerce balık ve su altı canlısı ile sizlere unutulmaz bir gün yaşatabilir. İçinde gerçek boyutlu bir uçak, bir gemi ve bir de denizaltı enkazı bulunan dekorasyon dünyanın en büyük ‘Coral Reef’ dekorasyonu olma özelliği taşıyor. Ayrıca, Avrupa’da tasarlanan özel filtrasyon sistemleri ile dünyanın en berrak akvaryum suyu olarak dikkat çekiyor.

DİĞER HABERLER
Almanya Bastei Köprüsü
Doğanın İnsanlığa Bağışladığı ”Kale”
Renkli Mezarlar
Renkli mezarlar, Guatemala kültürünün önemli bir parçasıdır.
Amerika'lıların her zaman tanık
Amerika'lıların her zaman tanık olduğu muhteşem mekanlar...
Dünyaca Ünlü Festivaller ve
Dünyaca ünlü Rio Karnavalı’ndan Kartopu Festivaline kadar işte dünyanın en popüler ve en ilginç
Gizli Kalmış Güzellikler
Çok kişinin bilmediği gizli kalmış tarihi yerler...
Türkiye'de Gezilmesi Gereken Yerler
Türkiye'de gezilecek tabiat harikalarını sizler için seçtik...
Amsterdam Hakkında Bilinmeyenler
Amsterdam küçük tarihi evleri, rahat yaşam tarzı, çok kültürlü yapısı, red-light district ve çok
Hangi Mevsimde Nerelere Gidilir...
Güzel Ülkemizin eşsiz tarihi ve doğasını en güzel mevsimde görmeniz için aylara göre size
Safronbolu'nun Güzellikleri
Batı Karadeniz'in en önemli turizm merkezlerinden olan Safranbolu, Karabük ilinin turistik bir
Kışın Soğuğunda Yaz Tatili
Bizler kuzey yarımkürede kış mevsimini yaşarken, güney yarımküredekiler ya da ekvator yakını
Romantik Balayı Şehirleri
Şimdiden Balayına Nereye Gitmek İstediğinize Karar Verin...
Avrupa’da Turistlerin En Az
Fransa ve İtalya kadar tanınmış olmayabilirler ama ilginizi çekebilecek yerler diyebiliriz...

FIRSAT TURLARI

Tıkla »