• İzmir 28°
  • İstanbul 28°
  • Paris 18°
  • Londra 17°
  • Ankara 27°
  • New York 24°
Turizm Sayfaları
Amsterdam Hakkında Bilinmeyenler

 

1-Amsterdam'da İnsandan çok Bisiklet Bulunur

Amsterdam’da yaklaşık 810.000 kişi yaşamakta iken bisiklet sayısı 1000.000’a yakındır. Amsterdam’da dağ-taş bisiklettir. Belediye her gün yanlış yere bağlanmış bisikletleri toplar, ertesi gün boşalan yeri daha fazla bisiklet bağlanmış olarak bulursunuz.

2- Amsterdam'da Venedikten çok kanalı var.

 Venedik dünyada bir kanal kenti olarak bilinir ama en çok kanala sahip şehir ünvanı Amsterdam’da! Kenti bir örümcek ağı gibi saran, birbiriyle bağlantılı 165 kanal Amsterdam’ın her yerine su yoluyla da ulaşabilmenizi sağlar. Amsterdam çoğunlukla kuzeyin Venediği olarak da anılmaktadır.

3- AMSTERDAMLILAR KAFEİN BAĞIMLISIDIR!

Tamam başlık biraz abartılı olabilir ama gerçekten de Amsterdam dünya kahve tüketiminde çok önemli bir yerde. İstatistiklere göre ortalama bir Amsterdamlı yılda 140 litre, yani günde 3,5 bardak kahve içiyor. En yaygın kullanılan uyuşturucu Amsterdam’da açık ara farkla kafeindir.

4- AMSTERDAM’IN BÜYÜK BÖLÜMÜ DENİZ SEVİYESİNİN ALTINDADIR

Küresel ısınma etkisini arttırır ve su seviyesi yükselmeye devam ederse kentin tamamı Atlantik okyanusunun altında kalabilir. Amsterdam’ın en alçak noktası deniz seviyesinin tam 6,5 metre altındadır. Shipol havaalanı bile 4.5 metre deniz seviyesinin altında!

5- AMSTERDAM BOT EV CENNETİDİR

Amsterdam’da 2500’den fazla bot ev bulunur. Binlerce insan rutubet, soğuk, sivrisinek düşünmeden mükemmel manzaralı, karizmatik bot evlerde su üzerinde yaşar.

6- AMSTERDAM’DA 178 FARKLI MİLLETTEN İNSAN YAŞAR

Çok kültürlü, çok dilli bir kent olduğu bilinir ancak çokun da ötesinde, bu kent bir çeşit kültür çorbasıdır. Kaçımız 178 ülke sayabilir?
Amsterdam’da yaşayan yabancıların büyük bölümünü Amerika’dan ve Avrupa ülkelerinden çalışmak için kente gelmiş beyaz yakalılar; Surinam, Türkiye ve Fas’tan gelen işçiler ve aileleri; ve son olarak da Polonya, Bulgaristan, Romanya gibi yeni AB üyesi ülkelerden gelenler oluşturur.

7- ÇOK DİLLİLİK BİR KENT KÜLTÜRÜDÜR

Amsterdam’da yaşayan insanların %86’sı kendi dilinden başka bir dilde de çok akıcı konuşabilir. Neredeyse herkes ileri seviyede İngilizce bilir ve buna ek olarak Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca gibi başka dillerde de son derece akıcı olmaları oldukça sıradan bir durumdur.

8- AMSTERDAMLI GİRİŞİMCİDİR

Hollandalılar’ın yarattıkları markalar tüm dünyada bilinir. Sadece Amsterdam’da neredeyse 200.000 işletme bulunur. Nüfus sayısı ile karşılaştırılacak olursa bu çok yüksek bir rakamdır.

9- ŞEHRİN ALTI KAZIK DOLUDUR

Tüm Amsterdam uzun tahta kütükler üzerine oturtulmuştur. Kentin tabanı çamur ve yumuşak kumdur ve üzerine yapılan binaların sabit kalması için öncelikle toprağın altına yüzlerce, hatta binlerce kazık çakılması gerekir. Örneğin Amsterdam Centraal tren istasyonu yaklaşık 6000, Dam meydanındaki Kraliyet Sarayı ise 14000 ahşap kazık üzerine inşaa edilmiştir.

10- EN YAYGIN GEÇ KALMA BAHANESİ

Akşam trafiği dışında Amsterdam’da araç trafiği yoktur. Zaten nüfusun yaklaşık %60’ı günlük ulaşım için bisikleti tercih eder ve bir yerden bir yere ulaşmak oldukça sorunsuzdur. Ancak kanallardan geçen gemiler için açılan köprüler nedeniyle yaya, bisiklet, araç, tramvay, tüm trafik bir süre durur. Açılan köprüler en yaygın gecikme sebebine dönüşüverir. Amsterdam’da eğer bir yere geç kaldıysanız ‘köprü açıktı ‘ diyerek durumu geçiştirebilirsiniz.

 

 

 

 

DİĞER HABERLER
Antalya’nın 10 Harikası
Antalya denildiğinde aklımıza şüphesiz tasarımları ile birbirlerinden farklı görkemli lüks oteller
Almanya Bastei Köprüsü
Doğanın İnsanlığa Bağışladığı ”Kale”
Renkli Mezarlar
Renkli mezarlar, Guatemala kültürünün önemli bir parçasıdır.
Amerika'lıların her zaman tanık
Amerika'lıların her zaman tanık olduğu muhteşem mekanlar...
Dünyaca Ünlü Festivaller ve
Dünyaca ünlü Rio Karnavalı’ndan Kartopu Festivaline kadar işte dünyanın en popüler ve en ilginç
Gizli Kalmış Güzellikler
Çok kişinin bilmediği gizli kalmış tarihi yerler...
Türkiye'de Gezilmesi Gereken Yerler
Türkiye'de gezilecek tabiat harikalarını sizler için seçtik...
Hangi Mevsimde Nerelere Gidilir...
Güzel Ülkemizin eşsiz tarihi ve doğasını en güzel mevsimde görmeniz için aylara göre size
Safronbolu'nun Güzellikleri
Batı Karadeniz'in en önemli turizm merkezlerinden olan Safranbolu, Karabük ilinin turistik bir
Kışın Soğuğunda Yaz Tatili
Bizler kuzey yarımkürede kış mevsimini yaşarken, güney yarımküredekiler ya da ekvator yakını
Romantik Balayı Şehirleri
Şimdiden Balayına Nereye Gitmek İstediğinize Karar Verin...
Avrupa’da Turistlerin En Az
Fransa ve İtalya kadar tanınmış olmayabilirler ama ilginizi çekebilecek yerler diyebiliriz...

FIRSAT TURLARI

Tıkla »